Jdi na obsah Jdi na menu
 

Dotazy a odpovědi 11.2014-10.2015

31. 10. 2015

Dotaz č.52  7.11.2014

Prosim Vas, vedeli by ste mi poradit, na koho na Slovensku by som sa mohla obratit s prosbou o informaciu o zajateckych taboroch v Rusku? Moj dedko tam pocas prvej svetovej vojny bol, no mame malo informacii, o ktore by sme sa mohli opriet. Dakujem za odpoved uz vopred.

 

Odpověď:

Příliš vás nepotěším. Bohužel nemám podklady k přiřazení názvu tábora k jednotlivým jmenům zajatců.

Dotaz č.53 Alfons A. 13.11.2014

Vážený pane,
obracím se na Vás s prosbou o pomoc s přípravou výstavy "Zapomenutá místa nacistické nucené práce v České republice".

V rámci přípravy výstavy hledáme podklady a dokumenty týkající se nucené práce ve vašem regionu. Budeme rádi za každou informaci, kterou nám budete moci poskytnout. Více informací o projektu naleznete v příloze tohoto e-mailu.

Odpověď:

Toto téma zpracovávám 7 let. Domnívám se, že na řadu tématických okruhů vám  mohu odpovědět, nebo alespoň nasměrovat.

Nejlépe pokud se sejdeme u vás v kanceláři. Mohu prezentovat rozsah získaných dokumentů, domluvit se na dalším postupu.

 

Dotaz č.54  Marie F. 22.11.2014

Dobrý den, na popud své babičky pátrám po jejím bratranci, který umřel v káznici v Bayreuthu, Německo

Tedy spíše po tom, kde byl pochován, zda je pochován přímo tam ve společném hrobě nebo samostatném....

Jmenoval se Miroslav S., Zemřel 12.4.1945 ve vězeňské nemocnici.

Děkuji za jakoukoliv odpověď, která by vedla k nalezení místa odpočinku jejího bratrance.

Ráda by se to ještě za svého života dozvěděla, vzhledem k tomu, že jeho maminka ji po válce vychovávala.

 

Odpověď 2.12.2014

Z Bayreuthu jsem obdržel následující odpověď:

Dle výsledku bádání v archivních pramenech, byl pan Miroslav S. přivezen do věznice v Bayreuthu 2. března 1945. 12. dubna 1945 okolo 18:15 v nemocničním oddělení zemřel. Jako příčina úmrtí bylo poznamenáno, že již 4 týdny trpěl chřipkou, zápalem plic a srdeční slabostí. Byl pohřben v masovém hrobu na hřbitově St. Georgen. Tento masový hrob byl spolkem pro péči o válečné hroby rozpuštěn a zde pohřbení uloženi do samostatných hrobů na čestném hřbitově. Kde byla možna identifikace, byly náhrobky identifikovány. Bohužel pan S. je jendou z 242 obětí, jejichž hrob je označen jako Neznámá oběť. Leží tedy nyní v samostatném hrobu na čestném hřbitově St.Georgen- Bayreuth. Jeho hrob je označen jako "Unbekannt" a pravděpodobně také označením "April 1945"

Pokud vás zajímají podmínky jaké v německých věznicích během války převládaly, přikládám odkaz na dokument "Štestí je návrat domů", který jsem napsal před 4 lety, kapitola Beyreuth.

http://www.evzi.estranky.cz/clanky/mista-zajeti-a-internace-1922-1954/kaznice--veznice--koncentracni--prevychovne--internacni-tabory-a-tabory-pro-nucene-nasazene-zahranicni-delniky-1933-1945/internacni-zarizeni-justice--policie-a-ss-na-uzemi-treti-rise--na-okupovanych-uzemich-i-ve-spojeneckych-zemich-1939-1945/policejni-a-justicni-veznice-na-uzemi-rise--na- okupovanych-oblastech-a-ve-spojeneckych-zemich-1939-1945/---stesti-je-navrat-domu----svet-v-zajeti-ocima-ceskeho-odbojare-josefa-prochazky/veznice-a-trestanecke-dilny-svateho-jiriho--bayreuth-21.2.1941-5.-5.-1941.html

Dle vzpomínek pamětníků víme jak pohřby vězňů probíhaly. Zde úryvek z výše jmenovaného dokumentu o úmrtí českého odbojáře Antonína Ulrycha týden po osvobození věznice Grafenthona

I nás zastihla smutná zpráva. Ulrich na ošetřovně zemřel. Vzpomínám, jakou radost měl z našeho osvobození před týdnem. Známý náš zahradník. Hned se pustil do práce na zahradě, náhle onemocněl a dnes je mrtev. Musí být pohřben daleko od své domoviny. Jednáme o jeho důstojném pohřbení, abychom alespoň jemu vynahradili to, co ostatním nebylo dopřáno. Všichni naši kamarádi byli pohřbívání jako zločinci ne na hřbitově nýbrž za hřbitovem na opuštěném místě za jednou stodolou. Je strašné když pomyslím, jakým způsobem byli ti naši chudáci pohřbíváni. Samozřejmě bez rakve, jen zabaleni v papíru. Rakev byla obecní a měla sklápěcí dno. Mrtvé tělo vypadlo odklápěcím dnem a rakev byla připravena na další použití. Kolik už lidí tím dnem prošlo do lůna země? Stojí tam u zdi přikrytá nějakými hadry. Často se na ten smutný hřbitov chodíme dívat a rádi bychom toto jejich poslední místo nějak upravili. Ulrichovi dělají truhlu naši kamarádi v truhlárně. Všechno spojené s přípravou pohřbu má na starosti Holeček. Já mám na starosti provedení pohřbu, obřad vykoná spoluvězeň, farář J. Špérer.

V příloze několik fotografií z čestného hřbitova.
Jsem rád jestli jsem vám těmito informacemi mohl pomoci a přeji pěkný denZpětná vazba 2.12.2014

Dobrý večer,
předem Vám chci vyjádřit poděkování nejen za sebe, ale i za svoji babičku.
Velmi ji tyto zprávy potěšily, lidé s dobrým srdcem na pravém místě stále žijí, děkujeme Vám :)
Ráda by ještě navštívila hrob svého bratrance pokud ji to zdravotní stav dovolí (má 81 let). Pak nezbývá než se v příštím roce vypravit do Bayreuthu na hřbitov Sv. Jiří a splnit tak její přání.

 

Zpětná vazba 3.12.2014

Obracím se na Vás po dlouhé době a to ve věci související s naším pátráním po našem dědovi, francouzském zajatci Paulovi T.

V červenci 2013 jsme podnikli důležitou cestu do Francie do Saint Denis-Seine a hledali zde jeho poslední adresu známou z roku 1950.

Ano, našli jsme ji, avšak žádnou jinou stopu.

Proto jsme se vydali také do archivu v Saint Denis. Bylo nás 7.

Pracovnice v archivu komunikovaly anglicky s jedním naším mluvícím členem a byly velmi ochotné a příjemné.

V knize obyvatel z roku 1946 nebyl o Paulovi T záznam.

Pak nám byla dána k dispozici kniha z roku 1954 a zde jsme objevili hmatatelný důkaz o tom, že všechno to vyprávění, všechny dedukce a další výsledky v pátrání se ubíraly správným směrem.

Našli jsem záznam o něm a jeho rodině.

Jméno manželky a jejich syna Clauda,1951.

Samozřejmě z tohoto vyplývá, že se Paul ve Francii oženil a založil si svou rodinu. Do naší republiky se již nevrátil, i když věděl, že i tady má své dítě. Ale takových osudů a lidských sblížení ve válce bylo jistě velmi mnoho. Dál se mohou rozvíjet důvody proč apod., ale na tom již nic nezměníme. Byly položeny základy naší rodiny a jedné další lidské generace. 

Chtěla bych dál vědět více a taky jsem rozeslala další dotazy na různé především francouzské instituce. Nic nového zásadního již mi nebylo napsáno, ale budu pokračovat.

PROČ VÁM PÍŠU.

Po roce se mi podařilo vytvořit z této úžasné cesty velkou fotoknihu.

O tom, jak vznikla myšlenka jet do Francie, kde tato myšlenka byla vyslovena, jak jsme se chystali, jak jsme cestovali, co jsme prožívali a samozřejmě, jak jsme ve Francii pátrali. Všude jsem fotila, i v archivu mi to bylo dovoleno.

A protože nedílnou součástí a vlastně takovým nakopnutím byly Vaše stránky a Vy, chtěla bych v jedné větvi pátrání uvést znak Vašich stránek, protože ta cesta k zásadnímu kroku na Mezinárodní červený kříž v Ženevě mi byla poskytnuta od Vás.

Nejmenuji nikoho, ani starostu obce Vražné Hynčice, spíš to jsou takové konkrétní upoutávky. Používám také loga z dopisů patřičných úřadů, kde jsem psala a oni odepsali.

A PROTO SE VÁS PTÁM:

Můžu ve fotoknize toto značení, či logo uvést? - viz příloha?

Je možné, že knihu přihlásím do soutěže a tak bych ji poskytla veřejnosti v ČR, SR a Polsku.

Děkuji za Vaši odpověd.

 

Zpětná vazba 14.1.2015

       V Příloze Vám zasílám dvě fotrografie mého dědy Bedřicha V. z doby kdy rukoval na do Velké války, jak se tehdy I. světové válce říkalo. Je to fotografie, kde je v plné polní zbroji s další vojínem, jehož jméno neznám. na druhé skupinové fotce, která je z ruského zajetí v Poltawě je s jinými vojáky, jejichž jména jsou na zadní straně fotky. Mnou zaslané obrazové materiály můžete zveřejnit na vašem webu.

Dotaz č.55 Petr B. 21.1.2015

při pátrání na internetu po informacích o zajateckém táboře v Bartošovicích (okr. Nový Jičín) něm. Partschendorf jsem zavítal i na Vaše skvělé stránky a dozvěděl se zajímavé informace. V obci Bartošovice se totiž nachází jeden zapomenutý a zanedbaný pomník věnovaný zahynulým obyvatelům tábora. Jejich jména, počty jsou neznámé. Rádi bychom iniciovali opravu pomníčku i jeho okolí a připomněli tuto část válečné historie. Snažím se proto zjistit všechny dostupné informace a archivní materiály, které se vztahují k zajateckému táboru a komandům zajatců v Bartošovicích. Byli zde Sověti, Francouzi, Briti a Srbové. Vidím, že se problematikou zajateckých táborů podrobně zabýváte, a proto bych Vás rád poprosil o pomoc a spolupráci. Mockrát děkuji za odpověď a případnou pomoc.

 

Odpověď 31.1.2015

V obci Bartošovice, bývalý Landkreis Neutitschein se během II.s.v. nacházela minimálně 4 pracovní komanda a to národnosti Anglické, Francouzské, Ruské a Srbské. O těchto komandech se dozvídáme jednak z mikrofilmů Muzea válečných zajatců Lambiovice-Opole a jednak z dotazníkové akce SNB z roku 1946, omezeně rovněž ze státních a podnikových archivů. Jiné zdroje se mě za posledních 7 let nepodařilo dopátrat. Detašovaná zajatecká pracovní komanda v dané oblasti byla podřízena kmenovému táboru Stalag VIIIB v Lamsdorfu, později převedena do kompetence z.t. v Ťěšíně.

 

Děkuji za zaslané materiály. Velice mě pomohly. O komandech jsem věděl. Neznal jsem však některá čísla. Důležitá informace pro vás. číslo s lomítekem zcela napravo je označení strážního batalionu (3/438)

Níže přikládám odkaz na kterém si můžete najít jednotlivé Ls-Bataliony, které byly nasazeny na stráž válečných zajatců a přečíst si jejch historii od zformování až do konce války

http://www.evzi.estranky.cz/clanky/mista-zajeti-a-internace-1922-1954/zajatecke-tabory-v-nemecku-a-na-okupovanych-oblastech-1939-1945/valecni-zajatci-ve-fotografiich--vzpominkach-a-dokumentech-1939-1945/straz-v-zajateckych-taborech-i-na-pracovnich-komandech.html

-V Landkreis Neutitschein spravovaly problematiku válečného zajetí následující tábory Stalag VIII B Lamsdorf, Stalag 344 Lamsdorf, Stalag VIII B Teschen. Stalag v Lamsdorf sestával ze dvou táborů, první tzv Britenlager pro západní zajatce a druhý (dnes více zachovalý) pro Sověty, členy SNP ze Slovenska, Armiji Krajowe z Waršavy, Italské IMI. Těm všem se dostávalo stejně bídného zacházení a přídělů stravy.

-Všechny kapitoly, které jsem na toto téma napsal naleznete na:

http://www.evzi.estranky.cz/clanky/mista-zajeti-a-internace-1922-1954/zajatecke-tabory-v-nemecku-a-na-okupovanych-oblastech-1939-1945/valecni-zajatci-ve-fotografiich--vzpominkach-a-dokumentech-1939-1945/

jednotlivé kapitoly jsou založeny na fragmentech dokumentů, které jsem vypátral u nás i v zahraničí.

-Dotazníková akce SNB z roku 1946 zaměřené na zajatecké, pracovní a internační tábory se nachází v Kt. 147, inv.č.87 Národní archiv Chodovec, Praha

-Další důležitý zdroj je Centralne muzeum jencow wojennych v Lambinowicach-Opolu, respektive archiv v Opoli. Kontakt naleznete na stránkách www.cmjw.pl Doporučiji navázat první kontakt telefonicky. Před 9 lety jsem tam komunikowal s panem Szwedkem a paní Bjegun, kteří mě vyšli vstříct.

Mikrofilmy které vás budou zajímat jsou R 245-   MM 1 - R III, MP 2 - R II  první je MIkrofilm Moskewsky a druhý Mikrofilm Pražský. Neočekávejte však nic rozsáhlého. Patrně se bude jednat o hlášení o příjezdu zajatců na pracovní komando se jmeným seznamem, případně seznam zajatců reklamovaných z důvodu nemocnosti u kmenového tábora, možná i krátké hlášení o kontrole pracovního komanda.

-Pokud byjste rádi pro svůj projekt použili dobové fotografie válečných zajatců na Novojíčínsku, takové fotografie se nachází kupříkladu v muzeu Fojtství Kopřivnice, nebo v muzeu vagonářském ve studence.

-Pokud máte zájem uveřejnit fotografie uvozující jak vypadají místa zajetí dnes, zasílám odkaz na moje fotoalbum míst, která se mě zatím ve vojenském okruhu VIII podařilo dopátrat

http://www.evzi.estranky.cz/fotoalbum/jak-vypadaji-mista-zajeti-a-internace-dnes/kmenove-zajatecke-tabory-oflag--stalag--marlag-a-detasovana-pracovni-komanda-1939-45/vojensky-okruh-viii/

pokud budete mít zájem něco uveřejnít, dejte vědět abychom se domluvili na citaci. Najdete zde mimo jiné i Fulnek, Příbor, Hynčice,Mankovice a také fragmenty Stalag VIIIB

-níže odkaz na některé mé nákresy, které vám pomohou s představou o správní struktuře a evakuačních tocích

http://www.evzi.estranky.cz/fotoalbum/obrazkove-prilohy-k-problematice-valecneho-zajeti-1939-1945/

-stran kontaktů, které by vám mohly pomoci v dalším pátrání:

Pan Roman Janas zpracovává problematiku na Jesenicku ronjan78@gmail.com mohl by vám dát info stran pátrání po registračních kartách

Paní Pavlína Ďuricová- by vám mohla dát nějaké informace o válečných zajatcích v Hynčicích a Mankovicích p.duricova@seznam.cz

Ve Štramberku by vám s problematikou mohl pomoci místní historik pan Adamec.

Sám mám informace o zajateckém táboře v Kopřivnici od pana Hanzelky a pana Kopečného, kteří tuto dobu jako kluci prožili. Pan Hanzelka již bohužel nežije. V době kdy jsem s pátrání začínal jsem však uspěl vyměnit si sním pár dopisů.

Celý jeden šanon na téma zajateckého pracovního komanda ve Štramberku naleznete v

54) Továrna na výronu kysličníku hlinitého s. s r.o.,Inv.č.20, kt.2 Archiv Vítkovice a.s.
55) Továrna na výronu kysličníku hlinitého s. s r.o.,Inv.č.16, kt.2 Archiv Vítkovice a.s.
Velmi by mě zajímalo zdali se dochovaly zajatecké ubykace v Jakubčicích. Bylo tam velké komando nasazené v kamenolomu.

Pokud se vám podaří zařídit vstup do Fulneckého zámku, kde byli zajatci rovněž ubytováni, velmi rád bych se připojil s cílem fotodokumentace interiéru přízemí.

Doufám, že jsem vám takto mohl pomoci. Činí mě radost když informace, které jsem vypátral pomáhají v iniciativě, která pro mě představuje morální povinnost.

 

Zpětná vazba 5.2.2015

mockrát děkuji za velmi zajímavé informace, kontakty a nasměrování k dalšímu pátrání. V materiálech SNB jsou upřesňující informace k jednotlivým táborům, které se budou při dalším pátrání v Bartošovicích hodit. Již jsem kontaktoval obec i úředníka, který má v Novém Jičíně na starosti evidenci válečných hrobů a pietních míst – doufám, že na základě zjištěných informací pomník a zapomenutý zajatecký hřbitov řádně zaeviduje.  Další věcí bude vyvinou tlak na obec ať místo pietně upraví a označí. Rád bych dal dohromady co nejvíce informací a něco k této zapomenuté věci napsal. Vše také děláme jen jako dobrovolníci a nadšenci historie. Morální a vlastenecké pohnutky nás k tomu vedou - v tom si budeme rozumět. Jsem Vám moc vděčný za to co děláte a moc oceňuji co se Vám už podařilo. Určitě Vás budu průběžně informovat o tom co se podaří zjistit nám. Děkuji za spolupráci.

 

Odpověď 23.2.2015

V pátek jsem byl v Opoli. Zasílám informace stran zemřelých v Bartošovicích, které se mě podařilo dopátrat. Jejich karty si můžete dohledat dle registračních čísel (Erk.Nr.) na http://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=85754021&page=1

 

Dotaz č.56 Lucie J. 22.1.2015

obracím se na vás s prosbou. Je to již více než sedmdesát let, kdy přišla na svět moje matka, bylo to v roce 1944. Narodila se v Týništi nad Orlicí. Její matka byla Ruska či snad Polka ze Smolenska, otec neznámý. Říká se, že to mohl být sedlák, u kterého tu sloužila. Prý byl někde poblíž nějaký zajatecký tábor pro cizince. Mladá Ruska dala své dítě, moji matku ihned k adopci a o okolnostech jejího narození není toho moc známo. Nevíte prosím vás, jaký tábor či pracovní komando se mohlo nacházet poblíž Týniště nad Orlicí? Velmi by mě to zajímalo, ráda bych se o rodinné historii dozvěděla více.

Odpověď:

 Dobrý den. Příliš vás nepotěším. Během svých bádání jsem na pracovní tábor v Týništi nad Orlicí nebo jeho okolí nenarazil. Všeobecně lze však říci, že nuceně nasazení v zemědělství a na statcích bydleli a byli stravováni přímo u zaměstnavatele. Mohlo se tak jednat kupříkladu o blízký velkostatek.

 

Dotaz č.57 Petr S. 9.3.2015

při hledání německých věznic (2.svět. válka) v Drážďanech jsem se dostal i na Vaše stránky. Obdivuji množství shromážděných informací, ale nevím jak se vyznat a jich využít. Proto si dovoluji poprosit o laskavost (i když se Váš web asi týká více vojenských zajatců a nejen Německa či 2. svět. války):

Moje příbuzná shání archiválie/dokumenty/informace o své babičce.  Ta byla za rozmnožování a šíření letáků zatčena bývalou říškoněmeckou policií v (Semilech), odsouzena a vězněna v letech 1940 - 1943 v Drážďanech.

Nechci, abyste něco dělal za nás, jen poprosím o nasměrování kam se obrátit, kde hledat, abychom se dopracovali seznamů vězněných, případně soudní spisy či záznamy o věznění. Ať již v Drážďanech (i když po bombardování ...), nebo v Čechách - archivech, ústavech, nebo dobrovolných organizacích. 

V neposlední řadě místa/názvy a současná poloha na mapě   věznic, kde mohla být vězněna. Díky Vašemu webu jsem našel dvě věznice v Drážďanech (i původní obrázky): na Mathildenstrasse, údajně bývalý ženský klášter, zvanou Matylda a káznici Gräfenthonna. Dá se v nějakých archivech, publikacích najít informace o historii těchto vězení.

 

Odpověď:

Na váš dotaz odpovídám následovně. Věznice na Mathildestrasse Dresden byla věznicí vrchního zemského soudu se sídlem tamtéž. Věznicí prošly tisíce českých politických vězňů, kteří do té doby setrvávali ve vyšetřovací vazbě. Na vězně se vztahovala pracovní povinnost a tak mimo věznic gestapa  mohli být v rámci vyšetřovací vazby přiděleni i do detašovaných či denních pracovních komand. Vězni, kteří byli odsouzeni zemským soudem byl následně posláni do jedné z trestnic či  káznic na území říše. Ti kteří nemohli být odsouzení kupříkladu pro nedostatek důkazů a jejichž návrat byl nežádoucí, byli předáni SS a převezeni do koncentračních táborů.

Zde zasílám odkaz na seznam věznic, káznic a jejich pracovních komand, které se mě podařilo dopátrat

http://www.evzi.estranky.cz/clanky/mista-zajeti-a-internace-1922-1954/kaznice--veznice--koncentracni--prevychovne--internacni-tabory-a-tabory-pro-nucene-nasazene-zahranicni-delniky-1933-1945/internacni-zarizeni-justice--policie-a-ss-na-uzemi-treti-rise--na-okupovanych-uzemich-i-ve-spojeneckych-zemich-1939-1945/policejni-a-justicni-veznice-na-uzemi-rise--na-okupovanych-oblastech-a-ve-spojeneckych-zemich-1939-1945/veznice--kaznice-a-trestanecke-dilny--vyvoj--zivotni-podminky--seznam/seznam-kaznic--veznic-a-popravist-na-uzemi-treti-rise-a-na-okupovanych-uzemich-1939-1945.html

 

Dotaz č.57 16.4.2015

Našla jsem Vaši stránku na internetu o zajateckém táboře v Kuřimi. Ráda bych citovala informace z ní, které se mi žel nepodařilo objevit v žádné jiné publikaci nebo muzeu. Mohu se zeptat odkud jste čerpal konkrétně informace o tomto zajateckém táboře (viz kapitola 3. Vojenská oblast s velitelstvím v Brně)? Mě se podařilo získat matriku zemřelých v tomto táboře a taky vzpomínky mjr. Šebesty, který tam  dělal velitele (viz příloha). Pokud byste mě odkázal na nějaký další zdroj, který bych měla prozkoumat, tak budu ráda.

 

Odpověď 26.4.2015

Informace jsou z Ústředního vojenského archivu Praha Pankrác (dříve Invalidovna)

Fond Vojenské zajatecké tábory Inv.č. 192, Karton č.39. Ve stejném kartonu možno nahlédnout do Knihy zemřelých válečných zajatců a do seznamu zajatců, s udáním pořadového čísla, data narození, pracovního nasazení, národnosti.

 

Zpětná vazba 24.5.2015

Náhodou jsem našel stránky o pracovních táborech s tímto kontaktem, tak reagují. 

Nikde jsem nenašel zmínku o táboru u obce Dvorce,(u Lysé nad Labem).

Na místní výstavě o konci války jsem se dočetl o táboru ale nikde nejsou informace o místě a tak.

Napadlo mně že Vás to jako správce stránek s touto tématikou bude zajímat a máte šanci zjistit víc než Já který nestuduji danou problematiku.Zaujalo mne to z pohledu historie okolí Lysé a že do těch míst často jezdím na kole.Nikdy jsem o tom neslyšel.

Příkladám fotku z výstavy v Lysé.

 

Dotaz č. 58  29.6.2015

Dobrý den, velmi mne zaujala Vaše jistě nedoceněná práce.

Mám prosbu. Bylo by možné mne nasměrovat na zdroj informací vztahující se ke Štítině. Dlouhá léta shromažďuji o své rodné obci historické informace a fotografie. O zajateckém táboře vím, dokonce jsem už viděl někde fotografii dřevěného táboru. Údajně dle pamětníků se v něm vystřídali i francouzští zajatci.

Bohužel nic podrobnějšího jsem zatím nehledal a tedy, až na Vaše stránky, nenašel.

Odpověď:

Archivní zdroje pojednávající o detašovaných pracovních komandech kmenového zajateckého tábora Stalag VIIIB jsou velmi omezené. Během svých bádání jsem navštívil okresní archivy, archiv válečných zajatců v Opoli, musejní archivy, archivy podnikové, hovořil s posledními pamětníky. Řada dokumentů byla během evakuace zničena, jiné odvezeny do sovětského svazu a to málo co zůstalo jsem střípek ke střípku poskládal dohromady. Obávám se tedy, že více informací, než ty uvedené v seznamu EVZI, dle mých dosavadních poznatků, není k dispozici.

 

Dotaz č.59  Andrej W. 29.7.2015

Dobrý den,

ve fotoalbu vaší stránky http://www.evzi.estranky.cz mě zaujali stručné informace k zajateckému táboru v Malackách na Slovensku. V Malackách byl zajatecký tábor německý a v roce 1945 vznikl v prostoru bývalých kasáren zajatecký tábor ruský. Bývalá kasárna nepatřila za války SS jak je uváděno na vaší stránce, ale Wehrmachtu. Tady bylo i sídlo velitele ochranné zóny tzv. Schutzzone Slowakei, jímž byl na konci války generál Luftwaffe Barlen. Mám pár kusých informací o zajatcích v německém táboře, avšak o ruském repatriačním táboře toho vím ještě méně. Máte nějaké dalši informace o těchto táborech?

 

Odpověď 30.7.15

Dobrý den,

výměnnou za informace o zajateckém táboře  v letech 1939-45 a následně o táboře GUPVI-NKWD v Malackých kasárnách vám mohu poskytnout bližší informace o činnosti vojenského zajateckého tábora Malacky. Tábor náležel do sítě asi 30  kmenových zajateckých táborů, které po válce spravovalo velitelství týlu ministertva národní obrany ČSR.

Informace v příloze pochází z Ústředního vojenského archivu Praha, Inv.č.207a, Karton 40

Pokud máte nějaké fotografie současného stavu tábora ve Vinohradku či výslechové stanice v zámku budu velice rád pokud o ně budu mocí rozšířit svou neziskovou necyklopedii.

 

Dotaz č.60 8.8.2015

Není to dlouho, co jsem našel onu známku a rád bych se dopátral, komu patřila. Na internetu jsem narazil na vaše stránky, které zažehli jiskřičku naděje. Dlouho jsem prohlížel seznamy vězňů a hledal ono identifikační číslo, ale dosud jsem ho nenašel. Proto se na vás obracím s prosbou o pomoc při hledání jména, které se ve Vidnavském Oflagu VIIIG změnilo na číslo 1031. Budu vděčný za jakékoli informace. Děkuji.

 

Odpověď 8.8.2015

Dobrý den,

bohužel vás nepotěším. Jediný kdo dokáže přiřadit ragistrační číslo ke jménu zajatce je Mezinárodní komise červeného kříže v Ženevě. Ti však zpravidla pomáhají pouze rodinným příslušníkům. Mrzí mě, že vám nemohu pomoci.

Lubomír Chobot

 

Dotaz č.61 Ondřej H. 17.8.2015

zaujaly mě Vaše webové stránky www.evzi.estranky.cz - velmi dobrá práce! Jsem rád, že se zajímáte o určitou část historie, která nám může být v mnohém přínosem. Chtěl bych Vás jako kolega požádat o spolupráci. Jsem členem dnes již oficiálního Valašského odbojového spolku a dali jsme si nelehký úkol. Psanou formou zmapovat historii odboje na Valašsku nejen odbornou, ale zejména pravdivou cestou aniž bychom byli politicky motivováni. Jsme mladí lidé, většinou potomci těch, kteří partyzánům pomáhali a máme k těmto skutečnostem otevřený pohled - jak kladný, tak záporný bez ambicí zbohatnout na pravdě.

Pátráme po několika sovětských zajatcích, o kterých víme velmi málo, ovšem kteří významně zasáhli do odboje na Valašsku a já Vás chci požádat o jakoukoliv pomoc při hledání, protože se v tomto směru tolik nepohybuji a jakákoliv informace, odkaz či Vaše zkušenost, kde hledat dále nám hodně pomůže.

Konkrétně se jedná o Pavla Pimenova a Fjodora Zimina, kteří asi v polovině června 1944 utekli ze zajateckého tábora někde v oblasti jižního Saska (při útěku překonávali Labe). Další jejich osud je již zmapován.

Skupina, která uprchla 10.června 1944 ze zajateckého tábora v Jablonci nad Nisou - potvrzeno. Skupina se vydávala za posádku bombardéru sestřeleného poblíž Berlína i když tomu tak skutečně nebylo. Vše z důvodu případného dalšího zajetí.

Petr Moskalenko - nar. 21.1.1921 (Krechajevo), 

Alexandr Kotljarov - podporučík pozemního vojska

Ivan Petrovič Stěpanov ("Simovič" - nová informace), letecký inženýr, major. Tento člověk nás zajímá nejvíce, byl to férový člověk a vynikající velitel. Nejspíš si ovšem změnil také jméno během zajetí a proto se můžeme setkat s pojmem "nejzáhadnější...". Ani pasekářům se nikdy nezmínil o své osobě či minulosti. K dispozici máme spoustu fotografií! Byl zastřelen D.B.Murzinem během útěku (možná popravy) německých zajatců. Zda se jednalo o nešťastnou náhodu nevíme.  

https://www.facebook.com/prlov1945?fref=ts

 

Odpověď:

Již v dobách první světové války se z řady obecních kronik dočítáme o množství ruských válečných zajatců, kteří se v beskydských horách skrývali po svém útěku z detašovaných pracovních komand.

V období druhé světové války tomu nebylo jinak

Stran vašeho dotazu doporučuji výše uvedená jména zadat do vyhledavače:

https://www.obd-memorial.ru/html/index.html

Jméno je potřeba nejprve převést do azbuky. Výsledků bude jistě více. Je to však jediný způsob, který mě v dané chvíli napadá jak se ve vašem pátrání posunout dále.

 

Dotaz č.62 Marie Š. 18.8.2015

Narazila jsem na Vaše stránky a měla bych na Vás dotaz.
Můj otec, Jiří D. československý občan, slovenské národnosti, tehdy žijící na východním Slovensku narukoval do maďarské armády. Byl zajat při obraně Budapešti v roce 1944 a odvezen do tábora GUPVI ve stalinské oblasti, tábor č.217 Kramatorsk. V listopadu roku 1945 byl převezen do repatriačního tábora Fokšany v Rumunsku a pak zpět na Slovensko. Tyto informace mám z Vojenského archivu v Moskvě. Nemohu najít bližší informace o táboře GUPVI Kramatorsk ani orepatriačním táboře Fokšany v Rumunsku.
Budu vděčná za jakoukoliv informaci.

Odpověď:

Dobrý den, tábor č.217 Kramatorsk byl kmenovým zajateckým táborem, který v dané oblasti spravoval desítky pracovních komand. V táboře se nacházelo nemalé množství zajatců neněmecké národnosti. Tito byli jako první, někteří již roku 1945, propouštěni domů (poslední zajatci propuštěni z SSSR až roku 1953).  Tábor Foksany v Rumunsku byl pouze mezistanicí. Zajatci zde trávili zpravidla jen několik týdnů během kterých prodělali karanténu a obdrželi propouštěcí papíry. Přesnou lokalitu tábora neznám. Pravděpodobně se však jednalo o bývalé kasárny či barákový tábor.

Dotaz č.63 Ivana K. 21.8.2015

Nasla som na internete Vasu webovu stranku o vojnovom zajati a chcela by som Vas poprosit o radu...

Moj nebohy (1999) stary otec Michal Lamoš, nar. 24.9.1921 v Lipovci (okr. Martin, SR) bol cca v 10/1944 odvleceny na nutene prace do Nemecka. Pocas svojho zivota o tom nikdy nechcel hovorit. Viem, ze bol ako vojak v kasarnach v Banskej Bystrici. Pred SNP pravdepodobne zbehol z armady a na Cremosnom ho chytili. Domnievam sa, ze v Nemecku bol umiesteny na nejakom hospodarstve, kde asi pracoval - spominal dobytok. 
Zostali nam zial iba jeho rukou napisane udaje, ktore pravdepodobne foneticky zapisal:
Stanlag IXC - domnievam sa, ze spravne to ma byt Stalag IX-C
Siehaim - spravne asi bude Seeheim

Jeho cislo bolo: 54212


V sucasnosti sa snazim ziskat viac informacii. Viete ma prosim nasmerovat, kde ich mozem ziskat? Cokolvek, budem Vam vdacna.

 

Odpověď:

Váš dědeček byl coby válečný zajatec převezen skrze tranzitní tábor, který se nacházel v Malackách do zajateckého tábora Stalag IXC Bad Sulza, který se nacházel u Erfurtu. Odsud byl přidělen na jedno z pracovních komand. Pro další informace, které vám pomohou v pátráni doporučuji kontaktovat.

Mezinárodní komise červeného kříže-Ženeva
Úřední jazyk Anglicky, Francouzsky
Daniel Palmieri, historical research officer
+41 22 730 2943
dpalmieri@icrc.org

Odpověď může trvat i 6 měsíců. Nakonec však odpověď vždy příjde.

 

Dotaz č.64 Tomáš O.7.9.2015

Rád bych docílil indentifikace alespoň části sovětských vojáků pohřbených na lesním hřbitově poblíž Vísky u Jevíčka. Podle dokumentu Transportliste 10 z 3.11.1941 a podle dostupných dokumentů Personalkarte zajateckého tábora Stalag 318 Lamsdorf jsem si v červnu tohoto roku vytvořil seznam zemřelých zajatců tábora ve Vísce. Nyní bych rád se seznamem pokročil a čirou náhodou jsem narazil na seznam Váš - Jmenný seznam válečných zajatců Zemský obvod Moravská Třebová/Landkreis Mähr. Trübau II. a III. Zvažuji tedy ještě kontaktovat muzeum v Lambinowicach, ale zřejmě to na posun v kompletaci seznamu nebude mít valný vliv, neboť oba seznamy máme téměř v totožném stavu.
Zaujaly mě u Vás ale poznámky v kolonce Informace o úmrtí. Konkrétně poznámka o navrácení do kmenového tábora před 21.4.1942. Toho dne tedy, podle mně dostupných informací, dorazil zpět do tábora Lamsdorf zbylý počet zajatců zařazených do Arbeitskommando Dörfles. Byl snad tedy proveden nějaký transport(či transporty) zpět do Lambinowic ještě ke konci roku 1941? Z výpovědí místních pamětníků (okolí Jevíčka) to nevyplývá a také Vámi udávaný počet zajatců, kteří byli roku 1942 z Chornic odvezeni, by nebyl plných 257.
Vězni -č.2683 Sergej Ugolkov, zemř. 9.5.1942
           -č.487 Kiril Topichin, zemř. 29.4.1942
           -č.326 Dmitrij Jarastov, zemř. 8.7.1942
nemohli zemřít ve Vísce u Jevíčka, když se 21.4.1942 vrátili transportem do tábora Lamsdorf a následně byli hospitalizováni v místním revíru (místnosti pro nemocné vojáky).

Lze se tedy s velkou určitostí domnívat, že všichni vězni umísteni v táboře Víska u Jevíčka (Dörfles), kteří zemřeli po 6.11.1941 a před 19-20.4.1942, jsou pohřbeni na místním lesním hřbitově. S jistotou to lze ovšem tvrdit jen o vězni č.3156 Ivan Sabin, zemř. 27.11.1941. Otisk jeho náhrobní desky se jako jediný dochoval do současnosti zásluhou pana Františka Plecha z Jevíčka. Tomu jsem kopii Personalkarte Ivana Sabina v červnu osobně předal pro doplnění jeho historické expozice v městské věži v Jevíčku.
Jelikož jsem v oblasti historického bádání naprostý laik, rád bych Vás tedy tímto poprosil o názor na mé teze, stejně tak jako o odpověď na otázku ohledně dílčího transportu.

Odpověď 8.9.2015

V případě tábora ve Vísce jsem vycházel z cca 3 zdrojů, z toho některé pochází teprve z roku 1946. Nemohu tedy vyloučit případné rozchůdnosti. Co se návratu do kmenového tábora týče, jednalo se o jednotlivce nemocné, práce neschopné. Taková byla praxe i v jiných komandech, že zajatci byli jednoduše pro pracovní neschopnost vyreklamováni. Pár měsíců po příjezdu zajatců do Vísky byl tábor pro epidemii tyfu izolován. Zde je možno s jistotou říci, že zajatci během izolace tábora nemohli zemřít nikde jinde nežli v táboře ve Vísce a museli být pohřbíváni na místě. Víme proto jistě, že zajatci, u kterých osobní karty udávají datum úmrtí v době izolace museli zemřít ve Vísce. U zajatců u kterých osobní karta udává datum úmrtí mimo izolaci mohlo dojít k jejich navrácení do tábora Lamsdorf, kde následně zemřeli. V některých osobních kartách je možno najít na zadní straně i datum navrácení do kmenového tábora. Dále je nutno vést v patrnosti, že nemalá část zajatců byla roku 1942 před rozpuštěním komanda převedena na Trutnovsko, kde byli nasazeni v uhelné těžbě.

Doufám, že jsem vám alespoň částečně pomohl. Naše bádání čerpá ze stejných pramenů a tak vám příliš mnoho nových informací nemohu poskytnout. Domnívám  se však, že ne všichni zajatci, z komanda Dorfles zemřelí od listopadu 1941 byli pohřbeni ve Vísce.

S přáním pěkného dne

Lubomír Chobot

 

Dotaz č.65 Růžena K. 14.10.2015

Mám velkou prosbu. Můj dědeček byl jako politický vězeň vězněn v koncentračním táboře v Drážďanech. Chtěla bych to místo navštívit, ale neznám ulici, ani nevím, jestli je tam nějaký památník nebo něco podobného.

Moc bych Vás chtěla poprosit, jestli znáte na někoho kontakt, popř. jestli ještě existuje nějaký spolek válečných vězňů, kteří prošli tímto táborem, abych se mohla na ně obrátit.

 

Odpověď: 19.10.15

Během druhé světové války se na území Drážďan nacházela pobočná pracovní komanda Koncentračního tábora Flossenburg.

Těchto komand zde však bylo více

 

Behelfsheim

Bernsdorf

Goehle-Werk der Zeiss Ikon AG

Reichsbahnausbesserungswerk (siehe auch: Bahnhof Dresden-Friedrichstadt)

Reichsbahn

SS-Pionier-Kaserne (siehe auch: Heller)

Universelle

Dresden-Reick

Zschachwitz

Zdroj

https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_Au%C3%9Fenlager_des_KZ_Flossenb%C3%BCrg

 

Doporučuji napsat do památníku KZ Gedensktaette Flossenburg. Je možné, že jméno vašeho dědečka by se mohlo nacházet v jejich databázi a případně i název komanda kam byl přidělen na práci.

Adresa:

archiv@gedenkstaette-flossenbuerg.de

 

Dotaz č.66 Malcolm B. 1.11.2015

My father was in the E384 work group based from Stalag VIIIB during WWII.

Until I saw the recent link in the lamsdorf site and hence your photo in the UK POW newsletter, I had not found where he was actually based. 

It is exciting to find this out as he did tell a few stories after awhile, he did say he was in a work camp working on the railways near the southern Polish border

 http://www.prisonerofwar.org.uk/DRAFT%20SUMMER%202014%20NEWSLETTER.pdf

Now the exciting find are the attached photos which show 54 POWs in front of their building which is very similar to that in your photo- the window detail is exactly the same

He was with the New Zealand forces and was a gunner captured in Crete


I will send in some more info to the lamsdorf site later


Odpověď 2.11.2015

A
t first I would like to say that I am glad that my project help international. All is woluntary free timme activity.

I have somme more informations for you.

The building is still standing  in wery good kondition, just couple of meters from track where yours father worked

They worked on the raylwaytrack betwen Šumperk und Hanušovice. The guards were from 2. kompanie of Ls.Batalion 438

Together with yours father there were also following POW´s

E 384

Chromeč/Krumpisch

 

W.J.Carne

Erk.Nr.14710/VIIIB

Lamsdorf

 

 

 

 

L.B. Barnes

Erk.Nr.7541/183

Vannes

 

 

 

 

Ernest Ashton 

Erk.Nr.1044/XXIB

Schubin

 

 

 

 

T.H. Raven

Erk.Nr.33611/VIIIB

Lamsdorf

 

 

 

 

 

Erk.Nr.10118/VIIIB

Lamsdorf

 

 

 

 

 

Erk.Nr.33429/VIIIB

Lamsdorf

 

 

 

 

A.L.G. King

Erk.Nr.13727/VIIIB

Lamsdorf

 

Following link on my sites could be particulary intristing for you

http://www.evzi.estranky.cz/fotoalbum/jak-vypadaji-mista-zajeti-a-internace-dnes/nemecke-zajatecke-tabory-1939-45/vojensky-okruh-viii/stalag-viiib--stalag-b-z--stalag-viiif--stalag-318--stalag-344-lambinovice--lamsdorf-/

 

there are somme my other pictures of places of wehrkreis VIII (Sudeten), where use to liwe pow´s of diferent nations. There are also the ruins of Stalag VIIIB "Britenlager"

-I would have also one question. Could I use for my nonprofit project the pictures you have send me?